Historie

O vzniku závodu existuje již dnes několik legend, které se shodují pouze v tom, že prvý ročník proběhl v roce 1980 a délka trasy byla dlouhá jednu brdskou míli, což je něco kolem 8 234 m.

Jedna z legend vypráví, že parta kamarádů se tehdy rozhodla uspořádat akci, která by oslavila neexistující těžbu zlata v Bečánově.

Jiná legenda hovoří o bystrém pozorovateli, který z okna vlaku zahlédl trojici trempů brodící se sněhem a táhnoucí na saních náklad v bláhové naději, že vlak dostihnou. Protože jim vlak ujel, usmyslel si úspěšný trempský pasažér přistoupit  k zocelování takovýchto spřežení a jako produkt jeho myšlenkových pochodů byl založen závod. Trempské romantické duše pak tvrdily, že se účastní závodu psích spřežení a tříčlennou posádku nazývaly psovodem se dvěma speciálními brdskými saňovými psy.

Snad i proto kdysi přijel na akci redaktor časopisu Pes přítel člověka, který ovšem smysl pro recesi při pohledu na brdská spřežení neprojevil. O to větší úspěch měla akce u soutěžících a diváků.

 

 

Citáty slavných:

"Z těch třiceti ročníků se běželo nějakých osm na sněhu, jinak je to většinou na suché trávě." (Pavel Kadlec, zakladatel závodu)

"Při závodu se podíváte po krásné přírodě našich brdských velehor. Budete se brodit blátem či hlubokým sněhem, abyste měli dobrý pocit z pobytu v příjemném brdském prostředí.“  (Bohouš Svoboda, brdský bard)